Content

Forma článku: Prečo je dôležité členiť texty a ako to robiť ako profík? (3. časť z 3)

Kristína Biela
08. 08. 2016
25297 pozretí
Content
Kristína Biela
25297 pozretí
08. 08. 2016

Forma článku: Prečo je dôležité členiť texty a ako to robiť ako profík? (3. časť z 3)

Nasledujúca situácia vám možno bude povedomá: Zaujme vás titulok článku, kliknete naň, no keď sa vám zrazu pred očami zobrazí len obrovské množstvo súvislého textu, článok ihneď zatvoríte. Veď komu by sa chcelo toľko čítať? Problém však väčšinou nie je v tom, že by bol text pridlhý alebo nezaujímavý, ale najmä v tom, že je hutný a nečlenený. Nerobte tú istú chybu.

V poslednom príspevku z mojej série o forme článku preto podrobnejšie rozpíšem, prečo je dôležité články členiť a pridám aj 7 spôsobov, pomocou ktorých by ste to mali robiť.

Týmto príspevkom pritom plynule nadväzujem na moje predchádzajúce dva o tom, ako písať pútavé titulky, a tiež o tom, ako logicky vystavať text. Takže ak ste ich ešte nečítali a zaujímate sa o písanie, mohli by sa vám zísť. :)

Ale naspäť k aktuálnej téme.

Ako vlastne čítame?

Skôr ako prejdem ku konkrétnym tipom na sprehľadnenie textu, je dôležité si ujasniť, akým spôsobom ľudia čítajú. Ak totiž pochopíme štandardné správanie užívateľov pri prezeraní obsahu, dokážeme im čítanie veľmi zjednodušiť a spríjemniť.

Jednoznačný fakt je, že pri čítaní skenujeme. To znamená, že vo väčšine prípadov sa nepustíme do čítania ihneď. Naopak. Text si najskôr celý prezrieme od vrchu až po spodok, hľadáme v ňom isté záchytné body a na základe nich sa potom rozhodujeme, či si text prečítame celý – vetu po vete.

zdroj: rjblomberg.com

Skenujeme v tvare písmena F

Spôsob, ktorým na text najskôr nahliadame, sa vo všeobecnosti ilustruje písmenom F.
Prečo F?

Najväčšiu pozornosť totiž pri čítaní venujeme začiatočným odsekom textu, ktoré si čítame klasickým horizontálnym spôsobom, pričom zvyšok textu skenujeme vertikálnym spôsobom. Z miest v texte, na ktoré sa pri čítaní naša pozornosť sústredí najviac, napokon vzniká tvar písmena F, prípadne E.

Najlepšie to môžete vidieť na tomto obrázku:

Vzor čítania webového obsahu v podobe písmena F, zdroj: nngroup.com

A práve tomuto čitateľskému návyku sa treba vedieť prispôsobiť. Pretože keď to neurobíte a čitateľ si nebude môcť hneď na začiatku prezrieť najlepšie či najpodstatnejšie časti textu, jednoducho odíde.

Aby sa tak nestalo, skúste pri tvorbe vašich článkov myslieť na 7 nasledujúcich bodov:

1. Používajte medzititulky

Toto je azda najzákladnejšia a zrejme aj najčastejšie opakovaná rada, ktorú vám v súvislosti s členením textu môžem dať. Medzititulky sú jednoducho „must have“ každého obsiahlejšieho článku.

Ak by som im mala narýchlo vymyslieť definíciu, nazvala by som ich malými titulkami, ktoré formálne predeľujú článok a popisujú jeho jednotlivé podtémy.

Medzititulky mám naozaj rada, a to hneď z viacerých dôvodov. Nielenže nimi vytvárate pre čitateľov záchytné body a sprehľadňujete im celý text, ale zároveň si nimi dokážete získať aj takého čitateľa, ktorého zaujíma téma článku iba čiastočne.

Ako to myslím? Jednoducho tak, že ak by sa čitateľovi hneď aj nechcelo čítať všetko, na základe medzititulku si dokáže vybrať z článku aspoň tie odseky a podtémy, ktoré ho zaujímajú najviac. A taký „čiastkový“ čitateľ je predsa len stále lepší ako žiadny čitateľ. Nie?

Ako však medzititulky písať? Osobne si myslím, že na ich tvorbu nemusíte vynaložiť toľko času ako pri písaní titulku. Úplne stačí, ak nimi v pár slovách popíšete obsah jednotlivých odsekov, bodov či podtém v článku.

 

Začnite písať titulky, na ktoré bude radosť kliknúť

 

Všimnite si, ako to robím napríklad v tomto článku. Každá jedna podtéma má svoj medzititulok. Bez zbytočného blúdenia v texte tak ľahko nájdete časť, kde popisujem F-kové čítanie, ale aj časť, kde sa venujem používaniu boldu.

Viete si predstaviť, že by som medzititulky vôbec nepoužila a všetko by som písala súvisle za sebou? Hotová katastrofa.

2. Text rozdeľte na malé odseky

Keď si niekedy spätne pozerám svoje staršie texty, oproti tým súčasným v nich vidím veľký rozdiel najmä v dĺžke odsekov, aké som používala. S pribúdajúcou praxou a tiež inšpiráciou od zahraničných blogerov som však pochopila, že dlhé odseky jednoducho nedajú čitateľovi vydýchnuť.

Ak však váš článok dostatočne prevzdušníte a vytvoríte v ňom množstvo bieleho miesta, bude sa čítať oveľa jednoduchšie.

Malé odseky ale môžu pre každého predstavovať niečo iné. Je to päť viet? Tri vety? Najlepšie bude, ak sa budete riadiť pravidlom – jedna myšlienka – jeden odsek.

Vôbec sa pritom nebojte, ak váš odsek bude pozostávať aj z jednej jedinej vety. Vášmu textu to neublíži a čitateľovi to uľahčí skenovanie i samotné čítanie textu.

3. Upútajte odrážkami

Pri tomto bode sa nezdržím dlho. Stručne povedané – keď sa čitateľ rozhoduje, či vášmu textu venuje alebo nevenuje pozornosť, hľadá už spomenuté záchytné body. A z vizuálnej stránky nie je nič lepšie, ako vytvoriť vo vašom článku rôzne zoznamy alebo zhrnutia. Či už pomocou odrážok, alebo číslovaním.

4. Vytiahnite zaujímavé citácie alebo myšlienky

K vizuálnemu zatraktívneniu textu dokážu veľmi dopomôcť aj vytiahnuté citácie či myšlienky, ktoré v texte odzneli. Slúžia totiž podobne ako medzititulky a často sú lákadlom k prečítaniu celého článku.

Ako príklad uvediem klasický článok alebo rozhovor v printe, v ktorých bývajú vytiahnuté citácie obsahujúce zaujímavú myšlienku už klasikou.

Vždy, keď zrakom skenujem rozhovor, pristavím sa pohľadom práve na takýchto citáciách. Ak sú zaujímavé, čítam rozhovor ďalej, a to veľakrát len z toho dôvodu, aby som sa dočítala aj k širšiemu kontextu súvisiacemu so zvýraznenou myšlienkou. A určite nie som jediná, ktorá to robí.

Tak prečo to nevyužiť aj vo svojom blogu? :)

5. Vizuálne čleňte fotografiami a obrázkami

Je úplne prirodzené, že text dokáže „okrášliť“ a sprehľadniť aj vhodne použitá fotografia. Pozastavme sa však pri slove vhodne.

Samozrejme, najjednoduchšie je text doplniť klasickou fotobankovou fotografiou s ľuďmi, ktorým je priam neskutočne vtipné, že držia misku so šalátom. :D Ale je takáto fotografia skutočne vhodná?

V zásade netvrdím, že nie, veď sama občas skĺznem k podobnému riešeniu, ale najlepšie je predsa len aj do výberu fotografií vložiť trochu kreativity. Do napísania článku predsa vkladáte množstvo energie, prečo to teda pokaziť práve nezaujímavými a neprirodzenými fotografiami?

Využite populárne GIF-ká, hľadajte súvisiace grafy, popisné obrázky k textu, prípadne ilustračné fotografie, ktoré neilustrujú tému vášho článku prvoplánovo, ale nepriamo s ňou istým spôsobom súvisia. Napríklad, kolega Mišo vo svojom článku o metódach na zvýšenie predaja v e-shope nepoužil žiadny nudný ilustrák, ale vybral fotografiu šaliaceho davu nákupu chtivých ľudí v obchodnom centre.

Nebojte sa dať do toho trochu vtipu, veď život je sám o sebe dosť vážny na to, aby sme boli seriózni ešte aj pri fotografiách na blogu.

A ešte taký malý dodatok – viete, čo pomohlo v nakopnutí kreativity pri výbere fotografií najviac mne? Fakt, že nám vypršala platnosť účtu vo fotobanke. Pri obmedzenom počte free fotografií treba totiž naozaj veľa premýšľať nad tým, čo si do článku vyberiete.

Odporúčam voľne dostupné fotografie z webstránok pixabay.compexels.com. Sú na nezaplatenie, doslova. ;)

6. Boldujte. Ale s mierou

V tomto bode sa ešte na chvíľu vrátim k záchytným bodom, ktoré bývajú pre čitateľa pri skenovaní článku rozhodujúce. K nim, nepochybne, patrí aj boldovanie dôležitých či zaujímavých častí textu tak, aby dokázali ľahko upútať pozornosť.

Jasné, poviete si, že o tom už hovorili mnohí a nepíšem tu žiadnu novinku. No napriek tomu sa ešte aj dnes stretávam s prípadmi, keď je boldom zvýraznených hneď niekoľko viet či dokonca celé odseky. Vtedy však boldovanie úplne stráca svoj význam a namiesto toho, aby text sprehľadňovalo, z neho robí ešte väčší chaos.

Pamätajte, úplne postačí, ak boldom zvýrazníte len pár dôležitých slov. :)

7. Vyhnite sa skratkám

A aby som to už celé skrátila, prejdem k poslednému bodu o používaní skratiek. Takže v krátkosti – skratky by sa v článkoch jednoducho používať nemali. Robia text ťažkopádnejším a menej prehľadným, a to aj napriek tomu, že ich všetci veľmi dobre poznáme.

Čiže, aby sme si to celé zhrnuli. K tomu, aby bol váš text lepšie čitateľný, je fajn vedieť pár nasledujúcich vecí:

  • Ľudia texty skenujú vo forme písmena F, preto je dobré články tomu čo najviac prispôsobiť
  • Využívajte medzititulky, text čleňte na malé odseky a keď máte kde, využite odrážky a číslovanie
  • Ak v článku máte nejaké zaujímavé myšlienky alebo citáty, vytiahnite ich podobne, ako sa to robí napríklad v printových rozhovoroch
  • Zvoľte si k vášmu textu originálne fotografie a obrázky, skúste sa vyhnúť tým z fotobánk
  • Podstatné časti textu zvýraznite boldom a snažte sa vyhnúť zbytočným skratkám

Používate aj nejaké iné tipy a triky na sprehľadnenie textu? Ak áno, napíšte mi v komentári pod článkom. Rozšírime si obzory. :)

Kristína Biela

V Marketingeri som budovala obsahovú a kreatívnu časť prakticky od nuly – a bola to úžasná skúsenosť. Viedla som aj magazín Free Times a popísala som tu toho viac než dosť. Život mal však so mnou iné plány, a tak, po takmer siedmich rokoch tu, chopila som sa roly mamy. Úprimne? Nič krajšie a ťažšie som dosiaľ nerobila. A čo po materskej? Rada by som sa pozitívne prekvapila. Moje agentúrne miesto ale teraz prenechávam iným. No ak by ste si predsa chceli niečo odo mňa prečítať, budem sa vám pripomínať v mojej Tragipoézii.

Mohlo by vás zaujímať